Javasoljuk a fórum használatát a szabállyal kapcsolatban felmerülő kérdések feltevéséhez.
Üdvözlet!
Csak még egy kis csomag, hogy beérjem a diplomáciát.
- EGYSÉGEK -
1. Színes egységek: admirális, flotta, tábornok, lovasság, gyalogság. (Admirális nem kerül térképre.)
2. Szürke egységek: zászló, gyár, kórház, löveg, repülő. (Zászló nem kerül térképre, gyár és kórház nem mozgatható.)
3. Kérdés: A felsoroltak kivétel nélkül beleszámítanak a 12 egységbe?
Válasz: Igen.
4. Kérdés: Tábornok bármely (saját) magterületre felhelyezhető?
Válasz: Igen.
5. Megjegyzés: Induló egységek felhelyezésénél nagyon hiányzik a sorrend.
Ötlet: Típusok szerint, általános sorrendben. (Eredeti szabály, módosítva.)
Tehát: Először gyalogság országok szerint, aztán lovasság országok szerint, és így tovább.
Indoklás: Ez automatikusan kizárja a "Te rakd fel előbb! Nem, te rakd fel előbb!" illetve a "Ha te ide rakod, akkor én oda teszem. De ha te oda rakod, akkor én ide ide teszem." típusú problémákat. Az egységeket korábban felállító országok pedig így nem kerülnének akkora hátrányba.
6. Megjegyzés: Nekem nagyon hiányzik egy tartalom-jegyzék is. Vagyis hogy milyen egységből mennyi van.
- EGYSÉGEK VÉGE -
Üdv Néked.
essze
Üdvözlet!
10. Félreérthetően fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy ha Oroszország kilépése után "evakuálni" akarjuk az esetleg ott ragadt antant egységeket, akkor hova lehet őket szállítani.
Megjegyzés. A két majdnem teljesen egyforma levelemből (egyedül a 4.pontban van különbség) nem kéne az elsőt törölni? (Nekem nem sikerült.) Vagy szerinted nem annyira zavaró, hadd maradjon?
Módosított verzió. Tehát szerinted is érdemes kipróbálni. (Nem ígérek semmit - idő.) Trent átadásával azt így is el lehet érni, hogy csak a következő évben jöhessen Olaszország. Viszont érdekelne a véleményed Belgium és az USA opcionális korlátozásával kapcsolatban. Azt hiszem a tényleges eseményekkel összhangban vannak, viszont játéktechnikailag lehet érdemesebb volna elhagyni őket. Vagy azt mondod, próbáljuk ki, meglátjuk?
Folytatása következik: "Az új kérdések"-től.
Üdv Néked.
essze
Üdvözlet!
Folytatás "Az új kérdések"-től.
5. Hatótávon belül lévő ellenséges flotta akkor támadható, ha birtokomban lévő szárazföldi területtel szomszédos tengeri tartományon tartózkodik.
11-12.Kérdés: Történik valami?
20. Ez az IP miatt fontos. BP átadódik az adott nagyhatalomnak.
Tehát. Ha egy tartomány ellenséges nagyhatalomé, akkor neki adja az IP-t. Ha ellenséges kishatalomé, akkor nem ad IP-t, viszont lehetőséget ad újoncozásra.
Példa. Az antant elfoglalta Szófiát, viszont Plovdivot nem. Ezesetben amennyiben Belgrád a Monarchia kezén van, akkor neki adja az IP-t. Ha viszont bolgár fennhatóság alatt van, akkor nincs IP, ellenben Bulgária Plovdivban újoncozhat egy gyalogost. Ha Plovdiv is antant kézen van, akkor hiába az IP, nincs magterület, amin újoncozni lehetne.
Így van?
Kiegészítő kérdés: Ha egy kisország több IP-vel rendelkező területet birtokol, akkor több gyalogost újoncozhat-e?
- Kimaradt kérdések. (Több témakörbe tartoznak.) -
1. Kérdés: Játék kezdetén csak az anyaországba lehet pakolni, vagy egyéb magterületre is? Ugyanez újoncozásra is.
Válasz: A szabály alapján bármely (nem ellenség által elfoglalt) magterületre.
2. Pontozott területek.
Kettős identitással rendelkeznek, azaz egyszerre számítanak központi illetve antant magterületnek. (Kivéve Krakkót, ami a Monarchia és Lengyelország közös magterülete - következő pont). Tehát az újoncozhat oda, akinek a birtokában vannak.
3. Lengyelország felállításától kezdve az a négy tartomány automatikusan lengyel (3 orosz) magterületnek minősül, tehát a Monarchia elveszti Krakkót. Vagy továbbra is közös magterület: a Monarchia kapja az IP-t, ami ugyanakkor Lengyelországnak is beszámítható; és akár mindketten újoncozhatnak. Tipp: első változat.
- Kérdések vége -
Most sikerült beérnem a diplomácia fázist, a további kérdéscsomagok előtt megvárnám a válaszokat.
Üdv Néked.
essze
Üdvözlet!
Kipróbáltuk a konzervatív változatot. Olaszország központi hatalmakhoz történő belépését a várakozásnak megfelelően nem sikerült kompenzálni. Először is csak akkor léphet be, ha az antant szándékosan mindent megtesz érte. (Ez még rendben van.) Ebben az esetben viszont még egy-két indokolható korlátozással együtt is felborította a játékegyensúlyt. 1915 végén abba is hagytuk. Részletesen:
A módosítások közül:
4. Felesleges.
3.-5. Nem került sorra.
A következmények közül:
1.-2.-3. Nem rossz, csak nem elég.
4.-5. Nem került sorra.
A kiegészítések közül:
1. Felesleges.
2.-3. Nem került sorra.
A biztonság kedvéért azért még lehet, hogy megnéznénk a módosított konzervatív változatot, hátha csak rosszul játszottunk.
- KONZERVATÍV MÓDOSÍTÁS -
Amiről nem írok, az úgy marad, ahogy a szabályrendszerben van.
1. Kezdő egységek felhelyezésekor gyalogság csak az anyaországba kerülhet.
2. A fekete téglalap semleges, balra az antant, jobbra a központi mezők. (Továbbiakban KI, KII, AI, AII.) Minden ország középről indul. Alaphelyzetben Bulgária nem tolható antant, többiek pedig központi mezőre. Egy ország akkor és oda lép be a háborúba, amikor és amelyik oldalon lekerül a csúszkáról.
3. A Monarchia 1BP-ért továbbra is átadhatja Trentet, illetve Brassót. Ennek hatására Olaszország illetve Románia központi mezőre is tolható, sőt Olaszország egy feltétel teljesítése esetén be is léptethető.
4. Feltétel. Olaszország központi hatalmak melletti belépéséhez szükséges, hogy a Monarchiának az olaszokkal határos tartományokon legalább 6-6 mozgásképes -közte 4-4 színes - egysége legyen. (Gyár és kórház nem számít, flotta és tábornok igen.)
5. Kiegészítés. Ha a játékosok azt akarják, hogy az olaszok a központi hatalmakhoz csatlakozzanak, akkor érdemes abban megegyezni, hogy Trent átadása után Olaszország nem tolható antant mezőre.
6. A Monarchia 1BP-ért felállíthatja Lengyelországot, Németország 1BP-ért kiléptetheti Oroszországot. (Adott feltétel teljesülése esetén).
7. Oroszországtól az 5 egységet akkor lehet levenni, amikor rá kerülne a sor a diplomáciai fázisban.
Így Olaszország elvileg beléphet a központi hatalmak oldalán. Gyakorlatilag viszont ugyanúgy és ugyanakkor az antanthoz csatlakozik. A cél is pontosan ennyi volt.
Viszont ha az antant hibázik (egynél többször), vagy a játékosok úgy döntenek, hogy szeretnék kipróbálni a lehetőséget, akkor Olaszország a központi hatalmakhoz is csatlakozhat. Ebben az esetben a játék kedvéért valamennyi ellensúlyra szükség van, amennyiben történelmileg elfogadható.
- Olaszország központi belépésének következményei -
1. Bulgária az adott fordulótól antant mezőre is tolható, de be nem léptethető.
2. Franciaország az adott fordulótól kezdve 1BP-ért beléptetheti Belgiumot az antant oldalán.
3. Görögország már a következő fordulótól beléptethető.
4. Az USA már 1916 őszétől beléptethető.
5. A britek 1917 nyarán 1BP-ért 1917 őszére tolhatják az orosz forradalom kitörését. Így a kiléptethetőség is tolódik egy évszakot.
6. Az USA belépéskor +1 gyárat és kórházat kap. A gyárat otthonra, a kórházat pedig egy normál szállítókapacitásért Európába. Viszont 1916-ban csak szürke egységet vihet át.
3. Oroszország kilépésekor az USA megkapja az oroszok fel nem használt IP-it.
-MÓDOSÍTÁS VÉGE -
Üdv Néked.
essze
Üdv!
A legutolsó pont az 7., és nem 3.
essze